درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

نویسندگان

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

قبرستان تاریخی خوشه مهر

 

موقعیت:

خوشه مهر ، مرکز دهستان بناجوی شرقی، بخش مرکزی شهرستان بناب در طول جغرافیایی 46 درجه و 8 دقیقه و در  عرض جغرافیایی 37 درجه و 19 دقیقه و ارتفاع آن 1310 متر از سطح دریاهای آزاد و منطقه دشتی  و آب و هوای آن معتدل نیمه خشک و در 7 کیلومتری جنوب خاوری بناب واقع است. رودخانه صوفی چای از شمال  آبادی می گذرد .

مشخصات قبرستان:

قبرستان تاریخی خوشه مهر در ضلع جنوبی آبادی و در مساحت بسیار وسیع که در حدود 250 متر (شمالی-جنوبی) و 400 متر(شرقی-غربی) که جاده روستای ینگی کندی و زوارق و تازه کند قبرستان را به دو قسمت شرقی-غربی تقسیم نموده است. در حال حاضر سنگ های کتیبه دار عمومأ در ضلع غربی قبرستان وجود دارد و همچنین در کنار جاده و در قسمت شرقی قبرستان تاریخی در حال حاضر نیز به عنوان گورستان روستای خوشه مهر مورد استفاده قرار می گیرد و یک غسالخانه و یک اولیاء  و یک مزار سید به نام میر حسین مرسلی و فخر ناصر سادات ملقب به سید بزرگ در ضلع جنوبی قبرستان وجود دارد. آرامگاه های فوق نوساز هستند.

گورستان قسمت شرقی جاده نیز متأسفانه به وسیله خانه های مسکونی و ساخت و سازهای بی رویه مورد تهدید و تجاوز قرار گرفته است. همچنین یک میدان تعزیه خوانی در قسمت شرقی قبرستان وجود دارد.

این قبرستان با اختلاف ارتفاع از روستا در بلندی واقع شده است و به نظر می رسد که در قسمت  غربی بیش از دو متر ارتفاع از سطح زمین های اطراف داشته باشد.

معماری قبور گورستان خوشه مهر:

با توجه به حفاری های غیر مجاز صورت گرفته در قبرستان خوشه مهر که متأسفانه لطمات جبران ناپذیری بر سنگ های منقوش و کتیبه دار و معماری  قبر وارد آمده است. این قبرستان با اینکه از نظر سنگ ها و شیوه حجاری  آنها  با قبرستان تاریخی زوارق قابل مقایسه است ولی از نظر نوع سنگها و شیوه قبور، همدیگر اختلاف دارند. مبنای این گزارش اسناد ومدارک سال های پیش اداره میراث فرهنگی شهرستان بناب است.

در اکثر معماری قبور این گورستان ابتدا  دیوارها با خشت خام در چند رج به ارتفاع حدودأ نیم متر بالا  آورده و سپس با قرار دادن آجرهایی به ابعاد10*33*44 سانتی متر به صورت خر پشته در می آورده اند، سپس خاک نرم ریخته و روی آن را  با یک تخته سنگ رسوبی سفید یکپارچه به ابعاد 2*1 به ضخامت حدود 15 سانتی متر می گذارند.

علاوه بر قبور فوق که هیچ گونه کتیبه ای را دارا نیستند بعضی از قبور به صورت تاریخدار و با سنگ های منقوش به نام قیزیل داش(سنگ قرمز) در قبرستان مذکور به وفور دیده می شوند.

1)تنوع در نقش( نقش هندسی، گل و گیاه و ....)

2)تنوع در خط و کتیبه (خطوط ثلث، بنایی و ...)

1) نقوش قبور به صورت ستاره های داوودی در داخل دایره  و انواع گل چند پر و حاشیه های تزئینی و نقش محراب در وسط و طرفین و نقش های هندسی گیاهی و نیم ستون های تزئینی دیده می شوند.

2) خطوط به کار رفته در اکثر سنگ قبرها خط ثلث و بعضأ از خط بنایی نیز استفاده شده است که این کتیبه ها غالبأ در قسمت فوقانی سنگ قبور حک شده است. لازم به ذکر است که خط ثلث اکثرأ نام متوفی، تاریخ فوت و آیات قرآنی و مغفرت و خطوط بنایی نیز شامل اسماءاله است و اما کتیبه هایی که توسط هیئت مورد قرائت قرار گرفت به قرار زیر است؛

بر روی یکی از سنگ قبرها عبارت: هذاالقبر المرحومه سیده الصالحه خاتون.....  و پایین آن با نقوش گیاهی ستاره شش پر مزین گردیده است. همچنین در لبه های این سنگ نام مقدس الله به صورت متوالی نقش گردیده است.

بر روی سنگ دیگری:

....نقش محراب وسط کادر که در رو طرف آن اشکال هندسی وجود دارد. که کتیبه بالایی آن عبارت:هذاالقبر المرحوم....خاتون حاجی....   علاوه بر سنگ های قبور در گوشه شمال قبرستان قطعات متعدد سفالی نیز دیده می شود.

این سفال ها در دو نوع لعابدار و بدون لعاب وجو دارند. سفالهای بدون لعاب دارای خمیره قرمز و ماده چسباننده شن و الیاف گیاهی و کوارتز به شکل ظروف آشپزخانه خمره های کوچک  و بزرگ و....

سفال های لعابدار اکثرأ دارای خمیره قرمز و لعاب یکرنگ وجود دارند.

طرح سفالهای منتخب قبرستان خوشه مهر:

1)قسمتی از دسته پهن عمودی مربوط به خمرهیا خمیره قرمز و ماده چسباننده الیاف گیاهی و شن درشت روی دسته یا تزئینات کنده خطوط مورب و بیضی آرایش شده ، دست ساز، پخت ناقص.

2)قسمتی از بدنه زاویه دار محدب با خمیره قرمز و ماده چسباننده کوارتز که نیمی از سطح بیرونی و تمامی سطح داخلی با لعاب یکرنگ آبی کمرنگ پوشیده شده، چرخ ساز ، پخت کامل.

قسمتی از کف ساده و بدنه ظرف سفالین با خمیره قرمز و ماده چسباننده شن درشت و کوارتز با پوشش گلی نخودی در سطح بیرونی ، پخت کامل، چرخ ساز.

 

در آخر هم باید بگم از این سنگای تاریخی تو قبرستان خوشه مهر زیاد بود که اکثرشون یا دزدیده شدن یا توسط مأمورین آثار باستانی بناب به موزه بناب منتقل شدن.
نوشته شده توسط :حسن اصلانی خوشه مهر
یکشنبه 25 اسفند 1392-09:48 ب.ظ
نظرات() 

ابراهیم خواجه امیری مراغه
شنبه 17 مهر 1395 10:22 ق.ظ
سلام خدمت همشهریهای پدر بزرگم لطفا اگر کسی هاشم هشمتی که متوفی دهه 1320الی1330هست رو میشناسه لطفا از قدیمیها سوال کنید
پاسخ حسن اصلانی خوشه مهر : سلام
اگه خیلی ضروریه ما پرس و جو کنیم
سعید فیضی
چهارشنبه 11 فروردین 1395 01:58 ق.ظ
افسوس که روستای قدیمی وزیبای خوشه مهر موردبی توجهی مسولان بناب قرار گرفته است
سعید فیضی
چهارشنبه 11 فروردین 1395 01:56 ق.ظ
افسوس که روستای قدیمی وزیبای خوشه مهر موردبی توجهی مسولان بناب قرار گرفته است
سعید فیضی
چهارشنبه 11 فروردین 1395 01:55 ق.ظ
افسوس که روستای قدیمی وزیبای خوشه مهر موردبی توجهی مسولان بناب قرار گرفته است
همکلاسی
جمعه 25 مهر 1393 08:42 ب.ظ
سلام.کجا بودیم کجا هستیم.خونه سرلشکرروخراب کردن یخجال تپه خراب شدپل روسها خراب شداشیا قیمتی به تاراج رفت سرلشکرکه بود چرابه خوشه مهراومدیکی ازسرداران جنگ ایران با روس بودبه سه زبان تسلط داشت اصلا ترک نبودشش سردار درشش نقطه ایران.خوشه مهر چه اهمیتی داشته چقدرمهم بوده.اما الان فقط قبرستان مونده وبس خواهشابیشترتحقیق کنیدتافرهنگ پیشینیان روبفهمیم باتشکرازاقی اصلانی
دختر
چهارشنبه 23 مهر 1393 10:23 ب.ظ
برا من که جالب بود-برا شادی روح همشون یه صلوات بفرستیم!
یکشنبه 26 مرداد 1393 01:55 ق.ظ
ای کاش قبل از اینکه قطعه سنگای بزرگ رو ببرن عکس میگرفتینو میذاشتین تو سایت تا مردم بفهمن چه چیزایی از این قبرستون برداشته شده و ارزش این قبرستون برای همه مشخص میشد تا هی مردم گیر ندن و بگن کجای این قبرستون تاریخیه
بنز
یکشنبه 26 مرداد 1393 01:52 ق.ظ
آخه مگه قحطی جا اومده که تاریخ قبرستونو مینویسی؟؟؟؟؟؟؟؟
رامین
پنجشنبه 2 مرداد 1393 03:57 ق.ظ
جراوقتی جای تاریخی نداریم یاشایدم داشتیم واز بین بردن الکی چرا قبرستونو به رخ میکشیم امانا گفته نماندهستن کسانی که اونجاخابیدن مقامشان از تاریخ صدمرتبه بالاتر است
bakelas
دوشنبه 23 تیر 1393 10:57 ب.ظ
قبرستون تاریخی نیس ، آدمای تاریخو توبغلش داره!
انقدم خخخخخخخخ نکن زشته! خخخخ
XXL
جمعه 22 فروردین 1393 09:19 ق.ظ
با سلام
همه این حرفایی که اینجا نوشته شده بیانگر این مطلبه که قبرستان مال دوره ی بعد از اسلام هست.همه شکلهای روی سنگها جزو اشکال و نقوش اسلامی هستن.
خوشه مهر قدمتش بیش از اسلام می باشد.
در مورد قبل از اسلام هم مطلب بذارین
خوب بود.مرسی
پاسخ رضا قنبرزاده خوشه مهر : حتمأ اگر مطلبی در این مورد پیدا کنیم در این سایت قرار خوهیم داد.
الهام
شنبه 9 فروردین 1393 02:23 ق.ظ
مطلب خوبی بود لطفا اگه میشه در مورد تاریخ خوشه مهر بیشتر بنویسین
ممنون
نرگس
سه شنبه 5 فروردین 1393 01:18 ب.ظ
مطالب خوبی بود ممنون از ایت واقعا عالی تون
سه شنبه 5 فروردین 1393 11:06 ق.ظ
برو بمیر که همین قبرستون چالت کنن
دوشنبه 26 اسفند 1392 04:02 ب.ظ
مرسی حسن جان.خوب بود...ببخشید عالی بود
پاسخ حسن اصلانی خوشه مهر : ممنونو از نظرتون
بازم سر بزنید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic